Divi 1.0 - en to it translation catalogue (1614 entries)

en: % Comments
it: % Commenti

en: %1$s %2$s Settings
it: %1$s %2$s Opzioni

en: %1$s Background Color
it: %1$s, Colore di Sfondo

en: %1$s Border Color
it: %1$s Colore del Bordo

en: %1$s Border Width
it: %1$s, Larghezza del Bordo

en: %1$s Columns
it: %1$s Colonne

en: %1$s Font Size
it: %1$s Dimensione Font

en: %1$s Hover Background Color
it: %1$s Passa il Colore di Sfondo

en: %1$s Hover Border Color
it: %1$s Hover Colore del Bordo

en: %1$s Hover Letter Spacing
it: %1$s Hover Spaziatura

en: %1$s Hover Text Color
it: %1$s Hover Colore del Testo

en: %1$s Icon
it: %1$s Icona

en: %1$s Icon Color
it: %1$s, di Colore dell'Icona

en: %1$s Icon Placement
it: %1$s, la posizione dell'Icona

en: %1$s Letter Spacing
it: %1$s Spaziatura Lettere

en: %1$s Line Height
it: %1$s Interlinea

en: %1$s Text Color
it: %1$s Colore Testo

en: %1$s Text Size
it: %1$s, di Dimensioni del Testo

en: %d Comments
it: %d Commenti

en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: &laquo; Older Entries
it: &laquo; Post precedenti

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: 0 Comments
it: 0 commenti

en: 0 comments
it: 0 commenti

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: 1 comment
it: 1 commento

en: 3 column row can't be used in this column.
it: In questa colonna non possono essere utilizzate righe a 3 colonne.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti più vecchi

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
it: <strong>%1$s</strong> l'area widget è stata creata. Puoi creare più aree, una volta terminato aggiorna la pagina per visualizzare tutte le aree.

en: A Browser Backup Exists
it: È Disponibile Un Backup Del Browser

en: A browser backup exists for this post that is newer than  the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
it: Per questo post è disponibile un backup del browser che è più recente della versione che stai visualizzando. Questo backup è stato acquisito durante la precedente sessione di modifica, ma non è mai stato salvato. Vuoi ripristinare questo backup e continuare a modificare da dove ti trovavi?

en: A name to associate with the account when displayed in the Aweber Lists select field.
it: Un nome da associare all'account quando viene visualizzato nel campo di selezione Elenchi AWeber.

en: A name to associate with the account when displayed in the Mailchimp Lists select field.
it: Un nome da associare all'account quando viene visualizzato nel campo di selezione Elenchi MailChimp.

en: A recent autosave exists for this post that is newer than the version you are currently viewing. This autosave was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this autosave and continue editing where you left off?
it: Per questo post è disponibile un salvataggio automatico recente che è più recente rispetto alla versione che stai visualizzando. Questo backup è stato acquisito durante la precedente sessione di modifica, ma non è mai stato salvato. Vuoi ripristinare questo backup e continuare a modificare da dove ti trovavi?

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
it: Un obiettivo di split testing non può essere spostato all'interno di un campione di split testing. Per eseguire quest'azione, devi prima terminare il tuo split test.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
it: Un campione di split testing non può essere spostato all'interno di un obiettivo di split testing. Per eseguire quest'azione, devi prima terminare il tuo split test.

en: About Me
it: Chi Sono

en: About Us
it: Chi Siamo

en: Above Title
it: Sopra il titolo

en: Accordion
it: Accordino

en: Account Name
it: Nome Account

en: Account URL
it: URL dell'Account

en: Active Link Color
it: Colore Link Selezionato

en: Active Menu Link
it: Link menu attivo

en: Active Portfolio Filter
it: Filtri del Portfolio Attivi

en: Active Tab
it: Tab Attiva

en: Active Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Attiva

en: Actual Size
it: Dimensione Reale

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %1$s Icon
it: Aggiungi %1$s Icona

en: Add From Library
it: Aggiungi dalla Libreria

en: Add Media
it: Aggiungi file multimediale

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it: Aggiungi Nuovo Elemento %s

en: Add New Category
it: Aggiungi Una Nuova Categoria

en: Add New Item
it: Aggiungi Nuova Voce

en: Add New Layout
it: Aggiungi nuovo layout

en: Add New Module
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Add New Project
it: Aggiungi Un Nuovo Progetto

en: Add New Row
it: Aggiungi nuova riga

en: Add New Section
it: Aggiungi nuova sezione

en: Add New Tag
it: Aggiungi Nuovo Tag

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: Add Specialty Section
it: Aggiungi Sezione Specializzata

en: Add To Categories
it: Aggiungi Alle Categorie

en: Add To Categories:
it: Aggiungi Alle Categorie:

en: Add Your API Key
it: Aggiungi la tua chiave API

en: Add to Library
it: Aggiungi alla libreria

en: Add/Delete Item
it: Aggiungi/Elimina Elemento

en: Added
it: Aggiunto

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
it: Regolare il padding ad un valore a piacere, o lasciare bianco per usare il valore predefinito.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
it: Modifica la distanza fra ogni colonna di questa riga.

en: Adjust the text used from the signup button.
it: Regola il testo usato per il pulsante di registrazione

en: Admin Label
it: Etichetta di Amministratore

en: Administrator
it: Amministratore

en: Advanced
it: Avanzate

en: After
it: Dopo

en: Album name
it: Nome Album

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Layouts
it: Tutti i layout

en: All Projects
it: Tutti I Progetti

en: All Tags
it: Tutti I Tag

en: All Time
it: Sempre

en: All advanced module settings in will be lost.
it: Tutte le impostazioni avanzate del modulo andranno perse.

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored.
it: Tutto il contenuto creato nel Builder Divi andrÃ  perso. Il contenuto precedente sarÃ  ripristinato.

en: All of your current page content will be lost.
it: Tutto il contenuto della pagina corrente andrÃ  perso.

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
it: L'attuale contenuto della pagina andrà perso. Desideri procedere?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
it: Tutti della vostra attuale ruolo delle impostazioni di default. Si desidera procedere?

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
it: Tutti i video devono essere caricati sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browsers. Carica qui la versione .MP4. Nota Bene: Gli sfondi video sono disattivati nei dispositivi mobili. Sarà usata invece la tua immagine di sfondo. Per questo motivo dovresti scegliere sia un'immagine che un video di sfondo per assicurare i migliori risultati

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
it: Tutti i video devono essere caricati sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browsers. Carica qui la versione .MP4. Nota Bene: Gli sfondi video sono disattivati nei dispositivi mobili. Sarà usata invece la tua immagine di sfondo. Per questo motivo dovresti scegliere sia un'immagine che un video di sfondo per assicurare i migliori risultati

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
it: Permette di mettere in pausa il video una volta iniziata la riproduzione

en: Always Center Image On Mobile
it: Centra Sempre Immagine su Mobile

en: An Autosave Exists
it: È Disponibile Un Salvataggio Automatico

en: An Error Occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della pagina. Gli errori durante il salvataggio di una pagina possono essere causati da vari problemi come mancanza di risorse del server, blocchi del firewall, conflitti tra plugin o errata configurazione del server. Si può provare a salvare di nuovo facendo clic su Riprova, o è possibile scaricare una copia di backup della pagina non salvata facendo clic su Scarica Backup. I backup possono essere ripristinati utilizzando il sistema di portabilità durante la successiva modifica della pagina.

en: Animation
it: Animazione

en: Arrows
it: Frecce

en: Arrows Color
it: Colore delle Frecce

en: Arrows Custom Color
it: Colore Personalizzato Frecce

en: Artist Name
it: Nome Artista

en: Attributes
it: Attributi

en: Audio Content
it: Contenuto dell'Audio

en: Audio Cover Art
it: Immagine dell'Audio

en: Audio Meta
it: Metadata dell'Audio

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
it: da <strong>%1$s</strong>

en: Audio Title
it: Titolo audio

en: Authentication failed. You are not logged in.
it: Autenticazione non riuscita. Non si è connessi.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
it: Autenticazione non riuscita. Non è possibile vedere in anteprima questo elemento.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
it: Autenticazione non riuscita. Non hai il permesso per visualizzare l'anteprima di questo elemento.

en: Author
it: Autore

en: Author Name
it: Nome dell'Autore

en: Author/Company URL
it: URL dell'Autore/Azienda

en: Automatic Animation
it: Animazione Automatica

en: Automatic Animation Speed (in ms)
it: Velocità  Animazione Automatica (in millisecondi)

en: Automatic Carousel Rotation
it: Rotazione Automatica a Carosello

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
it: Velocità Rotazione Automatica del Carosello (in millisecondi)

en: Automatic Excerpt Length
it: Lunghezza estratto automatica

en: Aweber List
it: Elenco AWeber

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
it: Aweber è impostato correttamente. È possibile rimuovere il collegamento qui se vuoi.

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background Image Position
it: Posizione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Background Image Size
it: Dimensione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Background Image URL
it: URL dell'Immagine Sfondo

en: Background Overlay Color
it: Colore Sfondo dell'Overlay

en: Background Video Height
it: Altezza Video di Sfondo

en: Background Video MP4
it: Video .MP4 di Sfondo

en: Background Video Webm
it: Video .WEBM di Sfondo

en: Background Video Width
it: Larghezza Video di Sfondo

en: Backup of %s
it: Backup di %s

en: Bar Background Color
it: Colore di Sfondo della Barra

en: Bar Bottom Padding
it: Padding Barra in basso

en: Bar Counter
it: Contatore Grafico a Barre

en: Bar Counter Settings
it: Impostazioni Barra-Contatore

en: Bar Counters
it: Barre-Contatori

en: Bar Top Padding
it: Padding Barra in alto

en: Before
it: Prima

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
it: Prima di terminare il tuo split test, devi scegliere quale variazione di split testing conservare. Per favore, seleziona il tuo campione di conversione preferito o più elevato. I campioni di split testing alternativi verranno rimossi.

en: Below Title
it: Sotto il titolo

en: Best Selling Products
it: Prodotti Più Venduti

en: Blog Masonry
it: Blog a Griglia

en: Blurb
it: Blur

en: Blurb Content
it: Contenuto Soffietto

en: Blurb Image
it: Immagine Soffietto

en: Blurb Title
it: Titolo Soffietto

en: Bold Text
it: Testo in Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Border Width
it: Spessore Bordo

en: Bottom
it: In Fondo

en: Bottom Center
it: In Basso Al Centro

en: Bottom Left
it: In Basso A Sinistra

en: Bottom Padding
it: Padding in basso

en: Bottom Right
it: In Basso A Destra

en: Bottom To Top
it: Da Sotto a Sopra

en: Bounce Rate
it: Tasso di rimbalzo

en: Bounce Rate Limit
it: Tasso limite di rimbalzo

en: Bounces
it: Rimbalzi

en: Builder Cache Warning
it: Avvertimento Cache builder

en: Builder Interface
it: Generatore Di Interfaccia

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
it: Alcuni file builder possono trovarsi anche nella cache del tuo browser. Per favore, ripulisci la cache del tuo browser.

en: Builder settings synced
it: Impostazioni del generatore sincronizzate

en: Built For
it: Costruito per

en: Built For Any
it: Costruito per ogni

en: Bullet
it: Punto elenco

en: Bullet Color
it: Colore Punto

en: Button
it: Pulsante

en: Button %1$s Text
it: Testo del Bottone %1$s

en: Button %1$s URL
it: URL Bottone %1$s

en: Button One
it: Pulsante

en: Button Relationship
it: Relazione del pulsante

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Button Two
it: Pulsante Di Due

en: Button URL
it: URL del pulsante

en: Button alignment
it: Allineamento pulsante

en: Button and Border Color
it: Colore pulsante e bordo

en: CSS Class
it: Categoria CSS

en: CSS ID
it: ID CSS

en: CSS ID & Classes
it: ID & Classi CSS

en: CSS ID &amp; Classes
it: ID & Classi CSS

en: Call
it: Chiamata

en: Call To Action
it: Call-To-Action

en: Can't Clear Layout
it: Non è possibile ripulire il layout

en: Can't Clone Row
it: Non è possibile clonare la riga

en: Can't Clone Section
it: Non è possibile clonare la sezione

en: Can't Import/Export Layout
it: Impossibile importare/esportare il layout

en: Can't Load Layout
it: Non è possibile caricare il layout

en: Can't Move Goal
it: Non è possibile spostare l'obiettivo

en: Can't Move Subject
it: Non è possibile spostare il campione

en: Can't Remove Row
it: Non è possibile rimuovere la riga

en: Can't Remove Section
it: Non è possibile rimuovere la sezione

en: Can't Save Layout
it: Non è possibile salvare il layout

en: Can't Save Module
it: Non è possibile salvare il modulo

en: Can't Save Row
it: Non è possibile salvare la riga

en: Can't Save Section
it: Non è possibile salvare la sezione

en: Cancel
it: Annulla

en: Captcha Field
it: Campo captcha

en: Captcha Text
it: Testo captcha

en: Caption
it: Didascalia

en: Carousel
it: Carosello

en: Case Study
it: Caso di studio

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Center
it: Centro

en: Center Left
it: Di Centro-Sinistra

en: Center List Items
it: Centra gli Elementi della Lista

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Center Text
it: Testo Centrato

en: Change API Key
it: Cambia chiave API

en: Change Column Structure
it: Modifica struttura della colonna

en: Change Gutter Width
it: Cambia Larghezza Margine Interno

en: Change Structure
it: Cambia Struttura Riga

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
it: Setta a SÃ¬ se vuoi modificare la larghezza di questa riga ad un valore non standard.

en: Choose Column Structure
it: Scegliere Struttura Colonne

en: Choose Custom Color
it: Scegli Colore

en: Choose File
it: Scegli file

en: Choose Layout
it: Scegli layout

en: Choose a Background
it: Scegli uno sfondo

en: Choose a Background Image
it: Scegli un'immagine di Sfondo

en: Choose a Background Video MP4 File
it: Scegli un File Video .MP4 di Sfondo

en: Choose a Background Video WEBM File
it: Scegli un File Video .WEBM di Sfondo

en: Choose a MailChimp list. If you don't see any lists, click "Add" to add a MailChimp account.
it: Scegli un elenco MailChimp. Se non vedi alcun elenco, fai clic su "Aggiungi" per aggiungere un account MailChimp.

en: Choose a Slide Image
it: Scegli un Immagine per la Slide

en: Choose a Video MP4 File
it: Scegli un File Video .MP4

en: Choose a Video WEBM File
it: Scegli un file video WEBM

en: Choose a service provider.
it: Scegli un fornitore di servizi.

en: Choose a title of your login box.
it: Scegli un titolo per la tua casella di accesso

en: Choose a title of your signup box.
it: Scegli un titolo per la tua casella di registrazione

en: Choose an AWeber list. If you don't see any lists, click "Add" to add an AWeber account.
it: Scegli un elenco AWeber. Se non vedi alcun elenco, fai clic su "Aggiungi" per aggiungere un account AWeber.

en: Choose an Audio file
it: Scegli un file audio

en: Choose an Image
it: Scegli un'immagine

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
it: Scegli un'icona per il bottone di scroll in basso.

en: Choose an icon to display with your blurb.
it: Scegli un'icona da mostrare con il tuo blurb

en: Choose how many columns to display.
it: Scegli quante colonne visualizzare.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
it: Scegli quanti post vorresti mostrare nella slider.

en: Choose how many posts you would like to offset by
it: Scegli il numero di articoli visualizzati prima della paginazione

en: Choose how much posts you would like to display per page.
it: Scegli quanti articoli desideri mostrare in una pagina

en: Choose how your products should be ordered.
it: Scegli come ordinare i tuoi prodotti

en: Choose image
it: Scegli immagine

en: Choose the orientation of the gallery thumbnails.
it: Scegli l'orientamento delle anteprime della galleria.

en: Choose the social network
it: Scegli il social network

en: Choose the type of field
it: Scegli il tipo di campo

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
it: Scegli se aprire gli URL in una nuova finestra.

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
it: Scegli se l'icona della citazione deve essere visibile o meno

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
it: Scegli se questo toggle ha una posizione predefinita aperta o chiusa

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
it: Scegli quale categoria vorresti escludere dai risultati di ricerca.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
it: Scegli quali categorie vuoi includere nel feed

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
it: Scegli quali categorie vorresti includere nella slider.

en: Choose which categories you would like to include.
it: Scegliere la categoria che si desidera includere.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
it: Scegli su quale lato della pagina posizionare la barre laterale. Questa impostazione controlla l'orientamento del testo e la posizione del bordo

en: Choose which type of products you would like to display.
it: Scegli il tipo di prodotto che vuoi mostrare

en: Choose your desired portfolio layout style.
it: Scegli lo stile di layout del tuo portfolio

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Border Color
it: Colore Bordo del Cerchio

en: Circle Color
it: Colore del Cerchio

en: Circle Color Opacity
it: OpacitÃ  Colore del Cerchio

en: Circle Counter
it: Cerchio-Contatore

en: Circle Counter Title
it: Titolo del Contatore Circolare

en: Circle Icon
it: Icona con Cerchio

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Browser Cache
it: Ripulisci Cache browser

en: Clear Layout
it: Cancella Layout

en: Clear Plugin Cache
it: Ripulisci Cache estensione

en: Cleared
it: Cancellato

en: Click here to create new menu
it: Clicca qui per creare un nuovo menu

en: Clicks
it: Click

en: Clickthrough Rate
it: Tasso di click

en: Clone Module
it: Duplica Modulo

en: Clone Row
it: Duplica Riga

en: Clone Section
it: Duplica Sezione

en: Cloned
it: Clonato

en: Close
it: Chiuso

en: Close Modal
it: Chiudi il Pannello Modale

en: Closed Toggle Background Color
it: Colore sfondo Sezione Chiusa

en: Closed Toggle Text Color
it: Colore Testo Sezione Chiusa

en: Code
it: Codice

en: Collapse
it: Crollo

en: Collapse Settings
it: Riduci impostazioni

en: Collapsed
it: Crollato

en: Color
it: Colore

en: Color Picker Color Pallete
it: Tavolozza per la selezione dei colori

en: Column
it: Colonna

en: Column %s After
it: Colonna %s dopo

en: Column %s Background Color
it: Colore di sfondo colonna %s

en: Column %s Background Image
it: Immagine di sfondo colonna %s

en: Column %s CSS Class
it: Classe CSS colonna %s

en: Column %s CSS ID
it: ID CSS colonna %s

en: Column %s Custom Padding
it: Padding personalizzato colonna %s

en: Column %s Main Element
it: Elemento principale colonna %s

en: Column %s Parallax Effect
it: Effetto parallasse colonna %s

en: Column %s Parallax Method
it: Metodo di parallasse colonna %s

en: Column %s before
it: Colonna %s  prima

en: Column 1
it: Colonna 1

en: Column 2
it: Colonna 2

en: Column 3
it: Colonna 3

en: Column 4
it: Colonna 4

en: Columns Number
it: Numero di Colonne

en: Coming Soon
it: Presto Disponibile

en: Comment
it: Commento

en: Comment Avatar
it: Avatar commento

en: Comment Body
it: Corpo del commento

en: Comment Content
it: Contenuto commento

en: Comment Meta
it: Meta commento

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Count
it: Conteggio commenti

en: Company Name
it: Nome dell'Azienda

en: Configuration error: List is not defined
it: Errore di configurazione: Elenco non è definito

en: Configure Subject Variations
it: Configura le variazioni nel campione

en: Confirm
it: Conferma

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, Divi will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then Divi will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
it: Congratulazioni, hai selezionato un campione per lo Split Testing! Ora devi selezionare il tuo obiettivo. Dopo aver chiuso questa finestra, per favore fai click sulla sezione, riga o modulo che vuoi usare come obiettivo. A seconda dell'elemento che scegli, Divi traccerà i tassi di conversione rilevanti per i click, le letture o le vendite. Per esempio, se selezioni il modulo Invito all'azione come tuo obiettivo, allora Divi traccerà il modo in cui le variazioni nei tuoi campioni del test influenzano la frequenza con cui i visitatori leggono e fanno click sul pulsante nel tuo modulo Invito all'azione. Anche il campione stesso del test può essere scelto come obiettivo.

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
it: Congratulazioni, il tuo split test è pronto per incominciare! Noterai che il tuo campione per lo Split Testing è stato duplicato. Ogni variazione di split testing sarà mostrata ai tuoi visitatori e verranno raccolte delle statistiche per scoprire quale variazione determina il massimo tasso di conversione desiderato. Il tuo test inizierà quando salverai questa pagina.

en: Connecting...
it: In collegamento...

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: Contact Button
it: Bottone Form di Contatto

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Title
it: Titolo Form di Contatto

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
it: Può essere d'aiuto contattare il proprio host e chiedere loro di incrementare le seguenti variabili PHP: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Inoltre il controllo del registro degli errori del firewall (come ModSecurity) può rivelare falsi positivi che impediscono il completamento dei salvataggi.

en: Container
it: Contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content Area Background Color
it: Colore di sfondo dell'Area contenuti

en: Content Display
it: Mostra contenuto

en: Content Font Color
it: Colore Carattere del Contenuto

en: Content Settings
it: Impostazioni del contenuto

en: Content entered here will appear below the subheading text.
it: Il contenuto inserito qui apparirà sotto al testo del sottotitolo.

en: Continue Automatic Slide on Hover
it: Continuare Automatica Slitta al passaggio del mouse

en: Contract Modal
it: Contrai modale

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Control how many products are displayed.
it: Controlla il numero di prodotti mostrati

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
it: Controlla il numero di progetti visualizzati. Lascia vuoto o seleziona 0 per un numero illimitato

en: Controls
it: Controlli

en: Controls Colors
it: Colori dei Controlli

en: Conversion Goals
it: Obiettivi di conversione

en: Conversion Rate
it: Tasso di conversione

en: Conversions
it: Conversioni

en: Copied
it: Copiato

en: Copy
it: Copia

en: Copy Module
it: Copia Modulo

en: Copy Module Styles
it: Copia Stili Modulo

en: Copy Style
it: Copia Stile

en: Countdown Timer
it: Timer per Conto alla Rovescia

en: Countdown Timer Title
it: Titolo Timer per Conto alla Rovescia

en: Countdown To
it: Conta alla rovescia fino al

en: Counter Amount
it: Valore Numerico Contatore

en: Counter Container
it: Container Contatore

en: Counter Title
it: Titolo sopra Contatore

en: Cover
it: Coperchio

en: Cover Art Image URL
it: URL Immagine di Copertina

en: Create
it: Crea

en: Create New Category
it: Crea Nuova Categoria

en: Creative Agency
it: Agenzia Creativa

en: Currency
it: Valuta

en: Currency &amp; Frequency
it: Valuta &amp; Frequenza

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Margin
it: Margine a piacere

en: Custom Padding
it: Padding a piacere

en: Custom Taxonomy Name
it: Nome tassonomia personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza Personalizzata

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Module
it: Taglia Modulo

en: Daily
it: Quotidiano

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Text Color
it: Colore scuro del testo

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Date Format
it: Formato Data

en: Date: new to old
it: Data: da nuovi a vecchi

en: Date: old to new
it: Data: da vecchi a nuovi

en: Day
it: Giorno

en: Day(s)
it: Giorno(s)

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci Dimensione Carattere

en: Decrease Row Padding
it: Riduci il Padding della Riga

en: Decrease Row Padding By 10px
it: Riduci di 10px il padding della riga

en: Decrease Section Padding
it: Riduci il Padding della Sezione

en: Decrease Section Padding By 10px
it: Riduci di 10px il padding della sezione

en: Default
it: Predefinito

en: Default Sorting
it: Ordine Predefinito

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
it: Scegli un colore di sfondo personalizzato per il tuo modulo, o lascia vuoto per usare il colore predefinito

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
it: Scegli un numero per il cerchio-contatore. (Non includere il simbolo percentuale, usa la seguente opzione). Nota: Puoi usare solo numeri interi da 0 a 100

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
it: Scegli un numero per il contatore. (Non includere il simbolo percentuale, usa la seguente opzione)

en: Define a percentage for this bar.
it: Scegli una percentuale per questa barra

en: Define a sub title for the table if desired.
it: Puoi scegliere qui un sottotitolo per la tabella

en: Define a title for the pricing table.
it: Scegli un titolo per la tabella dei prezzi

en: Define a title for your contact form.
it: Scegli un titolo per il tuo modulo di contatto

en: Define a title.
it: Scegli un titolo

en: Define an album name.
it: Scegli un nome per l'album

en: Define an artist name.
it: Scegli un nome per l'artista

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link successivo. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link precedente. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Define custom width for this Row
it: Specifica una larghezza personalizzata per questa Riga

en: Define how much space should be added below the divider.
it: Definisci lo spazio da aggiungere sotto il divisore.

en: Define the HTML ALT text for your image here.
it: Scegli qui il testo alternativo dell'immagine.

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
it: Imposta il file audio da usare nel modulo. Per rimuovere un file audio dal modulo basta cancellare l'URL dai campi delle impostazioni

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
it: Definisci la lunghezza degli estratti generati automaticamente. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (270).

en: Define the method, used for the parallax effect.
it: Scegli il metodo usato per l'effetto parallasse

en: Define the number of images that should be displayed per page.
it: Indica il numero di immagini che devono essere mostrate in ogni pagina

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
it: Scegli il numero di progetti da mostrare per pagina

en: Define the text for the slide button
it: Indica il testo del pulsante della slide

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
it: Scegli il testo che verrà visualizzato sul pulsante "Read More\”. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (“Read More”).

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
it: Scegli il testo che verrà visualizzato sul pulsante \»Read More\”. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (“Read More”).

en: Define the title text for your slide.
it: Indica il testo del titolo della tua slide

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
it: Definisci l’ID specifico di questo campo. Usa solo caratteri inglesi, evitando spazi e caratteri speciali.

en: Define whether the field should be required or optional
it: Scegli se rendere il campo obbligatorio o facoltativo.

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Module
it: Elimina modulo

en: Delete Row
it: Elimina Riga

en: Delete Section
it: Elimina Sezione

en: Description
it: Descrizione

en: Design Settings
it: Impostazioni di Progettazione

en: Desktop View
it: Visuale da computer

en: Did
it: Fatto

en: Disable
it: Disattivare

en: Disable Builder
it: Disabilita Builder

en: Disable Debug Mode
it: Disabilita Debug Mode

en: Disable Global
it: Disabilita Globale

en: Disable Item
it: Disattivare Voce

en: Disable Memory Limit Increase
it: Disabilita l'aumento del limite di memoria

en: Disable Module
it: Disattiva Modulo

en: Disable on
it: Disattiva su

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
it: Disattiva questa opzione se vuoi ignorare gli estratti definiti manualmente e generarli sempre automaticamente.

en: Disabled
it: Disabili

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
it: Se disattivi questa opzione rimuoverai il pulsante a cerchio in fondo allo slider

en: Discard & Exit
it: Abbandona & Esci

en: Discard All Changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Display Captcha
it: Mostra Captcha

en: Display Image Overlays on Main Video
it: Mostra l'immagine in Overlay (sovrapposta) sul Video Principale

en: Divi Builder Helper
it: Aiuto Costruttore Divi

en: Divi Builder Layouts
it: Layout vari di Divi Builder

en: Divi Builder Settings
it: Impostazioni di Divi Builder

en: Divi Builder Timeout
it: Timeout di Divi Builder

en: Divi Library
it: Libreria Divi

en: Divi Role Editor
it: Divi Ruolo Di Editor

en: Divi Role Editor Settings
it: Impostazioni di Divi Role Editor

en: Divider
it: Modulo Separatore

en: Divider Position
it: Posizione Divisore

en: Divider Style
it: Stile Divisore

en: Divider Weight
it: Spessore Linea Divisore

en: Do you wish to proceed?
it: Vuoi davvero continuare?

en: Don't Restore
it: Non ripristinare

en: Don't Show Divider
it: Non mostrare il separatore

en: Done
it: Fatto

en: Dot Nav Custom Color
it: Colore Personalizzato Menu Dot

en: Dotted
it: Puntinato

en: Double
it: Doppio

en: Download Backup
it: Scarica Backup

en: Download backup before importing
it: Scarica il backup prima di importare

en: Downwards
it: Verso il basso

en: Draft saved at %s.
it: Bozza salvata su %s.

en: Draggable on Mobile
it: Trascinabile su mobile

en: Dropdown Menu Animation
it: Animazione Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Container
it: Container menu a tendina

en: Dropdown Menu Line Color
it: Colore Linea Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Links
it: Link menu a tendina

en: Dropdown Menu Text Color
it: Colore Testo Menu a Cascata

en: Duplicate Module
it: Duplica modulo

en: Duplicate Row
it: Duplica riga

en: Duplicate Section
it: Duplica sezione

en: During preview, link to different page is disabled
it: Durante l'anteprima, link a pagina diversa è disabilitato

en: Edit Buttons
it: Pulsanti Di Modifica

en: Edit Category
it: Modifica Categoria

en: Edit Colors
it: Modifica Colori

en: Edit Configuration
it: Modifica Configurazione

en: Edit Content
it: Modificare Il Contenuto

en: Edit Fonts
it: Modifica I Caratteri

en: Edit Global Items
it: Modifica Elementi Globali

en: Edit Item
it: Modifica Voce

en: Edit Layout
it: Modifica layout

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: Edit Tag
it: Modifica Tag

en: Edited
it: A cura

en: Editing History
it: Modificare la cronologia

en: Elements
it: Elementi

en: Email
it: Indirizzo E-mail

en: Email Account
it: Account di Posta Elettronica

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Email Field
it: Campo email

en: Email Optin
it: E-Mail Optin

en: Enable
it: Attivare

en: Enable Redirect URL
it: Attiva reindirizzamento dell’URL

en: Enable Split Testing
it: Abilita Split Testing

en: Enable Visual Builder
it: Attiva builder visivo

en: Enable or disable pagination for this feed.
it: Attiva o disattiva la paginazione per questo feed

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
it: Abilitare questa opzione per impostare una grondaia larghezza della riga.

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
it: Abilita questa opzione per estendere la larghezza di questa riga fino al lato della finestra del browser.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
it: Se attivi questa opzione le immagini dello sfondo avranno una posizione fissa quando scorri

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
it: Se abilitata, questa opzione rimuoverÃ  il colore di sfondo di questa sezione, mostrando il colore di sfondo del sito web oppure l'immagine di sfondo.

en: End Split Test
it: Fine dello Split Test

en: End Split Test &amp; Pick Winner
it: Termina split test e scegli il vincitore

en: End Split Test?
it: Termino lo Split Test?

en: Engagement Rate
it: Tasso di coinvolgimento

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
it: Inserisci <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: Enter a new name for this module
it: Immettere un nuovo nome per questo modulo

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per il punto centrale della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per questo segnalino della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Enter the URL for the Button.
it: Inserisci l'URL del Bottone

en: Enter the text for the Button.
it: Inserisci il testo del Bottone

en: Enter your MailChimp API key. You can create an api key %1$s here %2$s
it: Inserisci la tua API Key di MailChimp. È possibile creare una API Key %1$s qui %2$s

en: Enter your page title here.
it: Inserisci qui il titolo della pagina.

en: Equalize Column Heights
it: Eguaglia Altezze delle Colonne

en: Error loading Library items from server. Please refresh the page and try again.
it: Errore durante l'inserimento di elementi della libreria dal server. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Error while saving.
it: Errore durante il salvataggio.

en: Error:
it: Errore:

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Exclude Categories
it: Escludi categorie

en: Exclude Pages
it: Escludi pagine

en: Exclude Posts
it: Escludi post

en: Excluded Item
it: Elemento escluso

en: Excluded Item Color
it: Colore dell'elemento escluso

en: Excluded option
it: Opzione Esclusa

en: Exit Inline Editor
it: Esci dall'Editor in linea

en: Exit To Backend Builder
it: Torna al Costruttore di Backend

en: Exit Visual Builder
it: Esci dal builder visivo

en: Expand
it: Espandi

en: Expand Modal
it: Espandi modale

en: Expand Modal Fullscreen
it: Espandi il Pannello Modale a Schermo Intero

en: Expand Row
it: Espandi Riga

en: Expand Section
it: Espandere La Sezione

en: Expand Settings
it: Espandi impostazioni

en: Expanded
it: Espanso

en: Export
it: Esporta

en: Export Divi Builder Layout
it: Esporta layout Divi Builder

en: Export File Name
it: Esporta nome del file

en: Exporting your Divi Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
it: Esportare il tuo layout Divi Builder creerà un file JSON che può essere importato in un altro sito web.

en: Facebook Profile Url
it: URL profilo Facebook

en: Fade
it: Dissolvi

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Featured Image
it: Immagine utilizzata

en: Featured Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine utilizzata

en: Featured Image Placement
it: Posizione Immagine in evidenza

en: Featured Products
it: Prodotti in Evidenza

en: Featured Table
it: Tabella in Evidenza

en: Featured Table Background Color
it: Colore Sfondo Tabella in Evidenza

en: Featured Table Body Text Color
it: Colore Body della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Bullet Color
it: Colore Punto della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Header Background Color
it: Colore Sfondo Header della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Header Text Color
it: Colore Testo Header della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Price Color
it: Colore Prezzo della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Subheader Text Color
it: Colore Testo Sottotitolo della Tabella in Evidenza

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
it: Mettere in evidenza una tabella la renderà più visibile rispetto alle altre

en: Feed Title
it: Titolo del Feed

en: Fetch Lists
it: Recupera Elenchi

en: Fetching lists...
it: Recupero elenchi in corso...

en: Field
it: Campo

en: Field ID
it: ID campo

en: Field Options
it: Opzioni Campo

en: Field Settings
it: Impostazioni campo

en: Field border
it: Bordo campo

en: Fields
it: Campi

en: Fields Background Color
it: Mostra il colore di sfondo dei campi

en: Fields Border Radius
it: Mostra il radius bordo dei campi

en: Filter
it: Filtro

en: Filterable Portfolio
it: Portfolio Filtrabile

en: Find
it: Trova

en: First Name
it: Nome

en: Flip
it: Gira

en: Focus Background Color
it: Colore Sfondo al Focus

en: Focus Border Color
it: Colore Bordo al Focus

en: Focus Text Color
it: Colore Testo al Focus

en: Follow
it: Segui

en: Follow Button
it: Pulsante Follow

en: For some reason, you cannot perform this task.
it: Per qualche ragione, non puoi eseguire questo compito.

en: Force Fullwidth
it: Allarga Al Massimo

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Form Background Color
it: Colore Sfondo Form di Contatto

en: Form Field
it: Campo Input nel Modulo di Contatto

en: Form Field Background Color
it: Colore Sfondo del Modulo

en: Form Field Text Color
it: Colore Testo del Modulo

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Frequency
it: Frequenza

en: Fullwidth
it: Larghezza Piena

en: Fullwidth Code
it: Codice a Larghezza Intera

en: Fullwidth Header
it: Intestazione a Larghezza Piena

en: Fullwidth Image
it: Immagine a Larghezza Intera

en: Fullwidth Map
it: Map a Larghezza Piena

en: Fullwidth Menu
it: Menu a Larghezza Piena

en: Fullwidth Module
it: Modulo a larghezza intera

en: Fullwidth Portfolio
it: Portfolio a Larghezza Piena

en: Fullwidth Post Slider
it: Slider post a larghezza totale

en: Fullwidth Post Title
it: Titolo Post a Larghezza Intera

en: Fullwidth Section
it: Sezione a larghezza intera

en: Fullwidth Slider
it: Slider a Larghezza Piena

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
it: Il modulo larghezza piena non può essere utilizzato al di fuori della sezione a larghezza piena.

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Images
it: Immagini della Galleria

en: Gallery Item
it: Oggetto della Galleria

en: Gallery Item Caption
it: Didascalia elemento galleria

en: Gallery Item Title
it: Titolo Oggetto Galleria

en: Gallery Pagination
it: Impaginazione galleria

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Generate From Video
it: Genera dal Video

en: Generate authorization code
it: Genera codice di autorizzazione

en: Geocode was not successful for the following reason
it: Geocode non riuscito per il seguente motivo

en: Geocoder failed due to
it: Geocodificatore ha riscontrato un problema dovuto a

en: Global
it: Globale

en: Global Layout
it: Layout globale

en: Global/not Global
it: Globale/non Globale

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Goal Engagement
it: Coinvolgimento nell'obiettivo

en: Goal Reads
it: Obiettivo letture

en: Goal Views
it: Obiettivo visualizzazioni

en: Google API Key
it: Chiavi API Google

en: Google+ Profile Url
it: URL profilo Google+

en: Grayscale Filter Amount (%)
it: Regola Filtro Grigio (%)

en: Grid
it: Griglia

en: Grid Tile Background Color
it: Colore Sfondo Caselle Griglia

en: Groove
it: Incavatura

en: Gutter Width
it: Spaziatura Colonne

en: Header Container
it: Intestazione Contenitore

en: Header Image
it: Immagine testata

en: Header Image URL
it: URL Immagine Header

en: Heading
it: Intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
it: Qui puoi aggiungere l'elemento corrente alla tua libreria Divi per poterlo usare più tardi.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
it: Qui puoi regolare l'allineamento del tuo testo

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
it: Qui puoi modificare l’ordine di visualizzazione dei post.

en: Here you can change the text used for the signup button.
it: Qui puoi cambiare il testo usato nel pulsante di registrazione

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere il colore del testo del Titolo

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
it: Qui puoi decidere la direzione verso la quale si aprono i tuoi sottomenu. Puoi scegliere la direzione verso il basso o verso l'alto.

en: Here you can choose the image alignment.
it: Qui puoi scegliere l'allineamento della tua immagine.

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere l'orientamento del testo del Titolo

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
it: Quoi puoi scegliere la forma delle tue icone del social nerwork.

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
it: Qui puoi scegliere il colore del testo. Se lavori con uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Here you can choose where to place the Featured Image
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'immagine in evidenza

en: Here you can choose where to place the icon.
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'icona.

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
it: Qui puoi decidere se le impostazioni del colore di sfondo devono essere usate o meno

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
it: Qui puoi decidere se l'icona impostata qui sopra deve essere mostrata all'interno di un cerchio.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
it: Qui puoi decidere se l'icona impostata qui sotto deve essere usata o meno.

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
it: Qui puoi decidere se il bordo dell'icona con cerchio deve essere mostrato.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare il nome dell'autore nei metadata del post

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
it: Qui puoi scegliere se mostrare le categorie nei metadata del post. Nota: questa opzione non funziona con tipi di post personalizzati.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il numero di commenti nei metadata del post.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare la data nei metadata del post

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
it: Qui puoi scegliere se mostrare l'immagine in evidenza.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare i metadata del post

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
it: Qui puoi scegliere se mostrare il titolo del post

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve avere o meno uno spazio sotto di essa.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve essere aperta o meno in Lightbox. Nota: se selezioni di aprire l'immagine in Lightbox, le seguenti opzioni dell'URL saranno ignorate

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
it: Qui puoi scegliere se la mappa sarà trascinabile o meno su dispositivi mobili.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
it: Qui puoi decidere se includere o meno il pulsante follow accanto all'icona.

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
it: Qui puoi scegliere se abilitare l'effetto parallasse per l'immagine in evidenza

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere se utilizzare o meno il colore di sfondo per il testo del Titolo

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
it: Qui puoi scegliere se il tuo link viene aperto o meno in una nuova finestra

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
it: Qui puoi scegliere se espandere l'header a schermo intero.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
it: Qui puoi decide se aggiungere il simbolo percentuale dopo il numero impostato precedentemente

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il bottone di scroll in basso.

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
it: Qui puoi scegliere se l'utente deve essere reindirizzato alla pagina attuale

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
it: Qui puoi scegliere se controllare lo zoom con la rotellina del mouse

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
it: Qui puoi scegliere se nascondere o mostrare il link al post successivo.

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
it: Qui puoi scegliere se nascondere o mostrare il link al post precedente.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
it: Qui puoi scegliere se il tuo testo deve essere chiaro o scuro. Se la slide ha uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il tuo testo deve essere chiaro o scuro. Se lavori con uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il tuo titolo deve essere chiaro o scuro. Se la slide ha uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro, con uno sfondo chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Here you can choose which action to execute on button click
it: Qui è possibile scegliere l'azione da eseguire sul pulsante fare clic su

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
it: Qui puoi scegliere quale effetto parallasse usare per l'immagine in evidenza

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
it: Qui puoi creare nuove aree widget da utilizzare nel modulo Barra Laterale

en: Here you can create the content that will be used within the module.
it: Qui puoi creare il contenuto da usare all'interno del modulo

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
it: Qui puoi decidere un colore di sfondo personalizzato per il tuo call-to-action

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato di sfondo del timer per conto alla rovescia

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per il bordo dell'icona con cerchio

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per l'icona con cerchio.

en: Here you can define a custom color for the overlay
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per la sovrimpressione.

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per l’icona da sovrimporre.

en: Here you can define a custom color for your icon.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per la tua icona.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
it: Qui puoi scegliere un’icona personalizzata per la sovrimpressione.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
it: Qui puoi scegliere il formato della data nei metadata del post. Quello predefinito Ã¨ 'M j, Y'

en: Here you can define the alignment of Button
it: Qui è possibile definire l'allineamento del pulsante

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
it: Qui puoi scegliere il contenuto da inserire all'interno dell'attuale scheda

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
it: Qui puoi decidere il contenuto della casella informazioni del segnalino

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
it: Qui puoi personalizzare la struttura del messaggio email. I campi dovrebbero essere inclusi nel seguente formato: <strong>%%field_id%%</strong>. Per esempio, per includere il campo con l’id “<strong>phone</strong>” e il campo con l’id “<strong>message</strong>”, usa il formato seguente: <strong>Il mio messaggio è %%message%% e il mio numero di telefono è %%phone%%</strong>. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
it: Qui puoi definire se i post precedenti e successivi debbano essere inclusi nella stessa tassonomia del post attuale o meno.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il link 'continua a leggere' dopo l'estratto

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
it: Qui puoi decidere la velocità di animazione del carosello, se l'opzione 'Rotazione Automatica del Carosello' è attiva. Più alto è il valore, più lunga sarà la pausa tra le rotazioni. (Es. 1000 = 1 sec)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
it: Qui puoi decidere la velocità con cui lo slider sfuma da una slide all'altra, se l'opzione 'Animazione Automatica' qui sopra è attiva. Più è alto il valore maggiore sarà la pausa tra le rotazioni

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
it: Qui puoi salvare l'elemento corrente e aggiungerlo alla tua Libreria Divi anche per un uso futuro.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
it: Qui puoi selezionare se la tua sezione deve avere o meno un'ombra interna. Può essere un fantastico effetto se hai degli sfondi colorati o delle immagini di sfondo

en: Hex Value
it: Valore Hex

en: Hidden
it: Nascosta

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Arrows
it: Nascondi Frecce

en: Hide Button
it: Nascondi pulsante

en: Hide CTA On Mobile
it: Nascondi CTA su Mobile

en: Hide Content On Mobile
it: Nascondi contenuto su Mobile

en: Hide Next Post Link
it: Nascondi link al post successivo

en: Hide On Mobile
it: Nascondi su Mobile

en: Hide Previous Post Link
it: Nascondi link al post precedente

en: Hide Slider Controls
it: Nascondi Controlli Slider

en: History States
it: Stati della cronologia

en: Homepage Basic
it: Homepage Base

en: Homepage Company
it: Homepage Azienda

en: Homepage Corporate
it: Homepage Compagnia

en: Homepage Extended
it: Homepage Estesa

en: Homepage Shop
it: Homepage Negozio

en: Hour(s)
it: Ore(s)

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Hover Icon Picker
it: Scegli Icona di Hover

en: Hover Overlay Color
it: Colore Overlay all'hover

en: Hrs
it: H

en: Icon
it: Icona

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Icon Font Size
it: Dimensione Icona Personalizzata

en: Icon Hover Color
it: Colore Icona all'Hover

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
it: Se definita, questa immagine sarà usata come sfondo di questo modulo. Per rimuovere un'immagine di sfondo, basta eliminare l'URL dal campo delle impostazioni

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
it: Se scelta, questa immagine apparirà  alla sinistra del testo della slide. Carica un'immagine o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
it: Se impostato, questo video apparirà alla sinistra del testo della slide. Inserisci l'URL della pagina di Youtube o Vimeo, o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
it: Se l’opzione è abilitata, quando l’utente passa il cursore sull’immagine contenuta in un post, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
it: Se l’opzione è abilitata, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati quando l’utente passa il cursore sull’immagine.

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
it: Se l’opzione è attivata, il campo occuperà il 100% della larghezza dell’area; in caso contrario il 50%

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
it: Se attivo, la tua immagine di sfondo resterà fissa quando scorri, creando un divertente effetto parallasse

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
it: Se attivo, le immagini dello sfondo avranno una posizione fissa quando scorri, creando un divertente effetto parallasse

en: If this option appears to have no effect, you might need to
it: Se questa opzione sembra non avere alcun effetto, potrebbe essere necessario

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
it: Se hai selezionato un'immagine per la slide, inserisci qui il testo alternativo dell'immagine

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
it: Se hai ripulito la tua cache dell'estensione e del browser, ma trovi ancora questo avviso, allora i tuoi file possono trovarsi nella cache a livello di DNS o di Server. Contatta il tuo host o la tua CDN per assitenza.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se scegli l'opzione di layout carosello e desideri che il carosello scorra automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di animazione qui sotto

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se vuoi che le slide scorrino automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di scorrimento qui sotto

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
it: Se vuoi regolare il formato della data, inserisci qui l'appropriato codice PHP per il formato della data

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
it: se il tuo blurb è un link, inserisci qui l'URL di destinazione

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
it: Se desideri usare un sottotitolo, aggiungilo qui. Il sottotitolo apparità sotto il titolo, in caratteri più piccoli

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
it: Se vuoi che la tua immagine sia un link, inserisci qui l'URL di destinazione. Se questo campo viene lasciato vuoto non sarà creato nessun collegamento

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
it: Se i tuoi prezzi si basano su abbonamenti, inserisci qui il periodo valido per il pagamento dell'abbonamento

en: Image
it: Immagine

en: Image & Icon
it: Immagine & Icona

en: Image & Video
it: Immagine & Video

en: Image Alignment
it: Allineamento Immagine

en: Image Alt Text
it: Testo Alternativo dell'Immagine

en: Image Alternative Text
it: Testo Alternativo dell'Immagine

en: Image Max Width
it: Massima Larghezza Immagine

en: Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine

en: Image Overlay URL
it: URL dell' Immagine per Overlay

en: Image Placement
it: Posizionamento immagine

en: Image Title Text
it: Testo Titolo dell'Immagine

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Image Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale Immagine

en: Image/Icon Animation
it: Animazione Immagine/Icona

en: Image/Icon Placement
it: Posizionamento Immagine/Icona

en: Images
it: Immagini

en: Images Number
it: Numero di Immagini

en: Import
it: Importa

en: Import Divi Builder Layout
it: Importa layout Divi Builder

en: Importing a previously-exported Divi Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
it: Importare un file di layout Divi Builder precedentemente esportato sovrascriverà l'attuale contenuto di questa pagina.

en: Impressions
it: Tracce

en: In The New Tab
it: In Una Nuova Scheda

en: In The Same Window
it: Nella Stessa Finestra

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: In the same category
it: Nella stessa categoria

en: Inactive Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Inattiva

en: Include Advanced Design Settings
it: Includi impostazioni Avanzate di Design

en: Include Advanced Design settings
it: Includi impostazioni Avanzate di Design

en: Include Categories
it: Includi Categorie

en: Include Custom CSS
it: Includi CSS Personalizzato

en: Include General Settings
it: Includi Impostazioni Generali

en: Include General settings
it: Includi Impostazioni Generali

en: Included option
it: Opzione Inclusa

en: Incorrect email
it: Di posta elettronica non corretto

en: Increase Font Size
it: Aumenta Dimensione Carattere

en: Increase Row Padding
it: Aumenta il Padding della Riga

en: Increase Row Padding By 10px
it: Aumenta di 10px il padding della riga

en: Increase Section Padding
it: Aumenta il Padding della Sezione

en: Increase Section Padding By 10px
it: Aumenta di 10px il padding della sezione

en: Increase Your Memory Limit Now
it: Aumenta il tuo limite di memoria ora

en: Indent List
it: Aumenta Rientro Elenco

en: Inline Editor Shortcuts
it: Editor dei Collegamenti in linea

en: Input Border Radius
it: Raggio del Bordo del Campo Input

en: Input Facebook Profile Url.
it: Inserisci l'URL del profilo di Facebook

en: Input Field
it: Campo di inserimento

en: Input Field Background Color
it: Colore di sfondo area inserimento

en: Input Google+ Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di Google+

en: Input LinkedIn Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di LinkedIn

en: Input Twitter Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di Twitter

en: Input a destination URL for the slide button.
it: Inserisci un URL di destinazione per il pulsante della slide

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
it: Inserisci una lista di caratteristiche incluse o non incluse nel prodotto. Scrivi ogni nuova voce su una nuova riga, e inizia con un il simbolo + oppure -

en: Input a title for the circle counter.
it: Inserisci un titolo per il cerchio-contatore

en: Input a title for the counter.
it: Inserisci un titolo per il contatore

en: Input a title for your bar.
it: Inserisci un titolo per la tua barra

en: Input the destination URL for the signup button.
it: Inserisci l'URL di destinazione per il pulsante di registrazione

en: Input the destination URL for your CTA button.
it: Inserisci l'URL di destinazione per il tuo pulsante call-to-action

en: Input the destination URL for your button.
it: Inserisci l’URL di destinazione per il tuo pulsante.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
it: Inserisci l'indirizzo email dove i messaggi dovrebbero essere spediti.<br /><br /> Nota: la consegna delle email e la prevenzione dello spam sono processi complessi. Raccomandiamo di usare un servizio di consegna come <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, o altri servizi similari che garantiscano ai messaggi spediti in questa forma di poter essere consegnati

en: Input the job title.
it: Inserisci la professione

en: Input the main text content for your module here.
it: Inserisci qui il testo principale del tuo modulo

en: Input the name of the company.
it: Inserisci il nome dell'azienda

en: Input the name of the person
it: Inserisci il nome della persona

en: Input the name of the testimonial author.
it: Inserisci il nome dell'autore del testimonial

en: Input the person's position.
it: Inserisci la professione della persona

en: Input the value of the product here.
it: Inserisci qui il valore del prodotto

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
it: Inserisci il sito web dell'autore o lascia vuoto

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
it: Inserisci il testo del pulsante, o lascia vuoto se non hai pulsanti

en: Input your desired button text.
it: Inserisci il testo per il pulsante.

en: Input your desired currency symbol here.
it: Inserisci qui il simbolo della valuta desiderata

en: Input your main slide text content here.
it: Inserisci qui il testo principale della slide

en: Input your value to action title here.
it: Inserisci il titolo/valore dell'azione

en: Insert Column(s)
it: Inserisci Colonna/e

en: Insert Columns
it: Inserisci Colonne

en: Insert Heading Four
it: Aggiungi Titolo 4

en: Insert Heading One
it: Aggiungi Titolo 1

en: Insert Heading Three
it: Aggiungi Titolo 3

en: Insert Heading Two
it: Aggiungi Titolo 2

en: Insert Link
it: Inserisci Collegamenti

en: Insert Media
it: Inserisci file multimediale

en: Insert Module
it: Inserisci Modulo

en: Insert Module(s)
it: Inserisci Modulo/i

en: Insert Ordered List
it: Aggiungi Elenco Ordinato

en: Insert Quote
it: Aggiungi Citazione

en: Insert Row
it: Inserisci riga

en: Insert Row(s)
it: Aggiungi Riga/Righe

en: Insert Section
it: Inserisci sezione

en: Insert Unordered List
it: Aggiungi Elenco Non Ordinato

en: Inset
it: Bordo Interno

en: Invalid Color
it: Colore Non Valido

en: Invalid Email.
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
it: Pin e indirizzo non validi. Per favore, riprova.

en: Invalid email
it: E-mail non valido

en: Italic Text
it: Testo in Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item Overlay
it: Sovrimpressione elemento

en: Item Title
it: Titolo elemento

en: Job Title
it: Professione

en: Justified
it: Giustificato

en: Justify Text
it: Testo Giustificato

en: Keep Column Padding on Mobile
it: Mantenere la Colonna Imbottitura Mobile

en: Keep Custom Padding on Mobile
it: Mantieni Padding Personalizzato su Mobile

en: Label
it: Etichette

en: Label Color
it: Colore Etichetta

en: Landing Page
it: Lansing Page

en: Landscape
it: Formato Orizzontale

en: Last 24 Hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: Last Name
it: Cognome

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
it: Infine è consigliabile disattivare temporaneamente tutti i plugin di WordPress  e le estensioni del browser e provare a salvare nuovamente per capire se qualcuno di essi sta generando un conflitto.

en: Layout Name:
it: Nome del Layout:

en: Layout Type
it: Tipo di Layout

[ctx: Layout item]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
it: Layout

en: Layouts
it: Layout

en: Leave a Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
it: Lascia vuoto se stai usando questo modulo su un progetto o su un post. In caso contrario, inserisci il nome della tassonomia per fare in modo che l’opzione “Nella stessa categoria” funzioni correttamente.

en: Left
it: Sinistra

en: Left Text
it: Testo A Sinistra

en: Left To Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Library Settings
it: Le Impostazioni Della Libreria

en: Light
it: Chiaro

en: Light Text Color
it: Colore chiaro del testo

en: Link
it: Collegamento

en: Link Disabled
it: Link Disabili

en: Link Shape
it: Forma del Link

en: LinkedIn Profile Url
it: URL del profilo di LinkedIn

en: Links
it: Link

en: List All Shortcuts
it: Elenca Tutti i Collegamenti

en: List Settings
it: Impostazioni Elenco

en: Load
it: Carica

en: Load From Library
it: Carica dalla Libreria

en: Load Layout
it: Carica Layout

en: Loaded
it: Caricato

en: Loading preview...
it: Il caricamento di anteprima...

en: Lock
it: Blocco

en: Lock Item
it: Blocca Elemento

en: Lock Module
it: Blocca Modulo

en: Locked
it: Bloccato

en: Log out
it: Esci

en: Logged in as %1$s
it: Hai effettuato l'accesso come %1$s

en: Login
it: Accedi

en: Login Button
it: Pulsante login

en: Login Description
it: Descrizione login

en: Login Fields
it: Campi login

en: Login Form
it: Modulo login

en: Login as %s
it: Effettua l'accesso come %s

en: Logo Image Alternative Text
it: L'Immagine Del Logo Testo Alternativo

en: Logo Image URL
it: URL Immagine del Logo

en: Logo Title
it: Il Logo Del Titolo

en: MailChimp List
it: Elenco MailChimp

en: Main Element
it: Elemento Principale

en: Maintenance Mode
it: Modalità Manutenzione

en: Make Fullscreen
it: Rendi a schermo intero

en: Make Fullwidth
it: Usa massima larghezza

en: Make Menu Links Fullwidth
it: Effettuare I Collegamenti Al Menu Spessore Pieno / Ridotto

en: Make Row Fullwidth
it: Estendi la riga a larghezza intera

en: Make This Row Fullwidth
it: Rendi Questa Colonna a Grandezza Intera

en: Make This Section Fullwidth
it: Rendere Questa Sezione Spessore Pieno / Ridotto

en: Make This Table Featured
it: Metti questa tabella in evidenza

en: Make a connection
it: Effettuare una connessione

en: Make sure you entered the captcha.
it: Assicurati di avere inserito i captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
it: Assicurati di riempire tutti i campi obbligatori.

en: Make this a global item
it: Rendi questo elemento globale

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Categories
it: Organizza Categorie

en: Manage Your Plugins
it: Gestisci le tue estensioni

en: Map
it: Mappa

en: Map Center Address
it: Indirizzo Centrale della Mappa

en: Map Pin Address
it: Indirizzo Segnalino Mappa

en: Map Pin Address cannot be empty
it: L’indirizzo del pin della mappa non può essere vuoto

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Member Description
it: Descrizione Membro

en: Member Image
it: Immagine Membro

en: Member Position
it: Posizione Membro

en: Member Social Links
it: Link Social Membro

en: Menu Link
it: Link menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message Field
it: Campo messaggio

en: Message Pattern
it: Struttura messaggio

en: Meta
it: Metadata

en: Meta Date Format
it: Formato Data

en: Min
it: Min.

en: Mine
it: La mia

en: Minute(s)
it: Minuto(i)

en: Mirror padding on both sides
it: Replica il padding su entrambi i lati

en: Mobile Menu Background Color
it: Mobile Colore Dello Sfondo Dei Menu

en: Mobile Menu Text Color
it: Mobile Colore Del Testo Del Menu

en: Modal Shortcuts
it: Collegamenti Modali

en: Module
it: Modulo

en: Module Customizer
it: Modificatore  di Moduli

en: Module Settings
it: Impostazioni Modulo

en: Module Shortcuts
it: Collegamenti Modulo

en: Module Use
it: Modulo Di Utilizzare

en: Module Width
it: Larghezza Modulo

en: Modules
it: Moduli

en: Mouse Wheel Zoom
it: Zoon con Rotellina Mouse

en: Move Item
it: Sposta L'Elemento

en: Move Module
it: Sposta modulo

en: Move Row
it: Sposta riga

en: Move Section
it: Sposta sezione

en: Move and copy module into dropped location
it: Sposta e copia il modulo nella posizione di rilascio

en: Moved
it: Spostato

en: Name
it: Nome

en: Name Field
it: Campo del nome

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Arrows
it: Frecce navigazione

en: Network
it: Rete

en: New Bar Counter
it: Nuova Barra-Contatore

en: New Category Name
it: Nuovo Nome Della Categoria

en: New Comment Title
it: Titolo nuovo commento

en: New Field
it: Campo nuovo

en: New Layout
it: Nuovo layout

en: New Message From %1$s%2$s
it: Nuovo messaggio da %1$s%2$s

en: New Module
it: Nuovo Modulo

en: New Pin
it: Nuovo Segnalino

en: New Pricing Table
it: Nuova Tabella dei Prezzi

en: New Project
it: Nuovo Progetto

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Section
it: Nuova sezione

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: New Social Network
it: Nuovo Social Network

en: New Tab
it: Nuova Scheda

en: New Tag Name
it: Nuovo Nome Del Tag

en: New Template Settings
it: Nuove Impostazioni Template

en: New Video
it: Nuovo Video

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newsletter Button
it: Bottone Newsletter

en: Newsletter Description
it: Descrizione Newsletter

en: Newsletter Fields
it: Campi newsletter

en: Newsletter Form
it: Modulo Newsletter

en: Next
it: Accanto

en: Next Entries &raquo;
it: Post successivi &raquo;

en: Next Link
it: Link successivo

en: Next Link Arrow
it: Freccia prossimo collegamento

en: Next Link Text
it: Testo link successivo

en: Next Post
it: Post Successivo

en: No Animation
it: Nessuna Animazione

en: No Comments
it: Nessun commento

en: No File Selected
it: Nessun file selezionato

en: No available options for this configuration.
it: Nessun'opzione disponibile per questa configurazione.

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Not saved, editor out of focus
it: Non salvato, editor non selezionato

en: Note
it: Nota

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
it: Nota: Chiamare la tua aree widget "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" causerà conflitti con questa tema

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
it: Nota: questo campo viene utilizzato per disabilitare il completamento automatico del browser durante la modifica del modulo in VB

en: Note: this process cannot be undone.
it: Nota: questo processo non può essere annullato.

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Nothing found in Trash
it: Il Cestino è vuoto

en: Number
it: Numero

en: Number Counter
it: Contatore Numerico

en: Number Counter Title
it: Titolo Contatore Numerico

en: Numbers
it: Numeri

en: Off
it: Disattiva

en: Offset Number
it: Numero Offset

en: Old Price
it: Vecchio prezzo

en: On
it: Attiva

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
it: Una volta impostato, un obiettivo che è stato collocato all'interno di un campione di split testing non può essere spostato all'esterno dello stesso. Puoi terminare il tuo split test e iniziarne uno nuovo nel caso tu voglia apportare questa modifica.

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
it: Mostra solo l'Icona Su Hover per %1$s

en: Onsale
it: In Saldo

en: Oops, it looks like the Divi Builder failed to load. Performing the following actions may help solve the problem.
it: Oops, sembra che il generatore Divi abbia avuto problemi nel caricamento. Le azioni seguenti potrebbero aiutare a risolvere il problema.

en: Open
it: Aperto

en: Open History Window
it: Apri Finestra Cronologia

en: Open In Lightbox
it: Apri In Lightbox

en: Open Page Settings
it: Apri Impostazioni Pagina

en: Open Portability Window
it: Apri Finestra Portabilità

en: Open Toggle
it: Apri Sezione a comparsa

en: Open Toggle Background Color
it: Colore Sfondo Sezione Aperta

en: Open Toggle Text Color
it: Colore Testo Sezione Aperta

en: Open in Lightbox
it: Apri nella Lightbox

en: Order By
it: Ordina Per

en: Orientation
it: Orientamento

en: Our Team
it: Il nostro Team

en: Outset
it: Bordo Esterno

en: Overlay Icon
it: Icona Overlay

en: Overlay Icon Color
it: Sovrimpressione colore icona

en: Padding limited to opposing value
it: Padding limitato al valore del lato opposto

en: Page
it: Pagina

en: Page Dual Sidebars
it: Pagina con Doppia Barra Laterale

en: Page Fullwidth
it: Pagina a Larghezza Piena

en: Page Left Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Sinistra

en: Page Options
it: Opzioni Pagina

en: Page Right Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Destra

en: Page Settings
it: Impostazioni pagina

en: Page Shortcuts
it: Collegamenti Pagina

en: Pagenavi
it: Bottone Navigazione Pagina

en: Pagination Active Page
it: Impaginazione pagina attiva

en: Parallax
it: Parallasse

en: Parallax Effect
it: Effetto parallasse

en: Parallax Method
it: Effetto Parallasse

en: Parallax method
it: Metodo di Parallasse

en: Parent Category
it: Categoria Principale

en: Parent Category:
it: Categoria Principale:

en: Parent Tag
it: Tag Principale

en: Parent Tag:
it: Tag Principale:

en: Paste
it: Incollare

en: Paste After
it: Incolla Dopo

en: Paste Module
it: Incolla Modulo

en: Paste Module Styles
it: Incolla Stili Modulo

en: Paste Style
it: Incolla Stile

en: Paste the authorization code from the Aweber page that was just opened in a new tab here. You can generate a new authorization code %1$s here %2$s
it: Incolla il codice di autorizzazione dalla pagina AWeber appena aperta in una nuova scheda qui. È possibile generare un nuovo codice di autorizzazione %1$s qui %2$s

en: Pasted
it: Incollato

en: Pause Video
it: Metti in Pausa il Video

en: Percent
it: Percento

en: Percent Container
it: Percentuale container

en: Percent Sign
it: Simbolo Percentuale

en: Percent Text
it: Percentuale testo

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage Color
it: Colore Percentuale

en: Person
it: Persona

en: Phone
it: Telefono

en: Phone View
it: Visuale da telefono

en: Pin Settings
it: Impostazioni Segnalino

en: Placeholder Color
it: Colore placeholder

en: Placeholder Text
it: Testo placeholder

en: Play Button
it: Bottone Play

en: Play Icon
it: Icona Riproduzione

en: Play Icon Color
it: Colore Icona Play

en: Player Buttons
it: Pulsanti player

en: Player Pause
it: Pausa Riproduttore

en: Player Sliders
it: Slider player

en: Player Sliders Current
it: Player slider attuale

en: Player Timer
it: Timer player

en: Please enter first name
it: Si prega di inserire il nome

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the Divi Theme Options in the future
it: Per favore, aumenta il tuo limite di memoria PHP a 128M. Puoi ritornare al valore predefinito in futuro, attraverso le opioni di Divi Theme

en: Please refresh the page and try again.
it: Per favore, aggiorna la pagina e riprova.

en: Please select at least 1 tab to save
it: Per favore scegli almeno 1 tab da salvare

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
it: Si prega di verificare i campi di seguito per assicurarsi di aver inserito le informazioni corrette.

en: Please, fill in the following fields:
it: Compila i seguenti campi:

en: Please, fix the following errors:
it: Per favore, correggi i seguenti errori:

en: Plugin Options
it: Opzioni Del Plugin

en: Portability
it: Portabilità

en: Portfolio 1 Column
it: Portfolio 1 Colonna

en: Portfolio Filters
it: Filtri del Portfolio

en: Portfolio Fullwidth Carousel
it: Portfolio a Larghezza Piena Carosello

en: Portfolio Fullwidth Grid
it: Portfolio a Larghezza Piena Griglia

en: Portfolio Grid
it: Portfolio a Griglia

en: Portfolio Image
it: Immagine del Portfolio

en: Portfolio Item
it: Elemento portfolio

en: Portfolio Pagination
it: Impaginazione portfolio

en: Portfolio Post Meta
it: Metadata Immagine del Portfolio

en: Portfolio Title
it: Titolo del Portfolio

en: Portrait
it: Formato Verticale

en: Portrait Border Radius
it: Raggio Bordo del Ritratto

en: Portrait Height
it: Altezza Ritratto

en: Portrait Image URL
it: URL dell'Immagine di Profilo

en: Portrait Width
it: Larghezza Ritratto

en: Position
it: Professione

en: Post Meta
it: Metadata Post

en: Post Navigation
it: Navigazione post

en: Post Slider
it: Slider post

en: Post Title
it: Titolo del Post

en: Posts Number
it: Numeri di Articoli

en: Posts by %s
it: Post di %s

en: Predefined Layouts
it: Layout predefiniti

en: Prev
it: Indietro

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Link
it: Link precedente

en: Previous Link Arrow
it: Freccia collegamento precedente

en: Previous Link Text
it: Testo link precedente

en: Previous Post
it: Post Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Pricing Button
it: Bottone Tabella Prezzi

en: Pricing Content
it: Contenuto Tabella Prezzi

en: Pricing Heading
it: Sottotitolo Prezzi

en: Pricing Item
it: Elemento prezzo

en: Pricing Subtitle
it: Sottotitolo prezzo

en: Pricing Table
it: Tabella dei Prezzi

en: Pricing Table Settings
it: Impostazioni Tabella dei Prezzi

en: Pricing Tables
it: Tabella Prezzi

en: Pricing Title
it: Titolo Prezzi

en: Pricing Top
it: Tabella prezzi (in alto)

en: Proceed
it: Procedi

en: Product
it: Prodotto

en: Product Category
it: Categoria Di Prodotto

en: Product Count
it: Conteggio prodotto

en: Product Features
it: Caratteristiche del Prodotto

en: Project
it: Progetto

en: Project Categories
it: Le Categorie Di Progetto

en: Project Category
it: Progetto Categoria

en: Project Extended
it: Progetto Esteso

en: Project Extended 2
it: Progetto Esteso 2

en: Project Tag
it: Progetto Tag

en: Project Tags
it: Progetto Tag

en: Projects
it: Progetti

en: Promo Button
it: Bottone

en: Promo Description
it: Descrizione

en: Promo Title
it: Titolo promo

en: Publish
it: Pubblica

en: Quote Icon
it: Icona Citazione

en: Quote Icon Color
it: Colore Icona Citazione

en: Random
it: Casuale

en: Rating
it: Valutazione

en: Read More Button
it: Pulsante Continua a Leggere

en: Read more
it: Leggi di più

en: Reading Rate
it: Tasso di lettura

en: Reads
it: Letture

en: Recent Products
it: Prodotti Recenti

en: Redirect
it: Redirigi

en: Redirect To The Current Page
it: Reindirizza alla Pagina Attuale

en: Redirect URL
it: Reindirizza URL

en: Redirect users after successful form submission.
it: Reindirizza gli utenti dopo l’invio.

en: Redo
it: Rifare

en: Refresh Stats
it: Aggiorna statistiche

en: Regular
it: Standard

en: Reload The Builder
it: Ricarica il Builder

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Border Separator
it: Elimina Separatore Bordo

en: Remove Featured Table Drop Shadow
it: Rimuovi Ombra della Tabella in Evidenza

en: Remove Inner Shadow
it: Rimuovi Ombra Interna

en: Remove Module
it: Rimuovi Modulo

en: Remove Space Below The Image
it: Rimuovi Spazio Sotto l'Immagine

en: Remove the connection
it: Rimuovere la connessione

en: Removed
it: Rimosso

en: Removing connection...
it: Rimozione di connessione...

en: Rename
it: Rinominare

en: Renamed
it: Rinominato

en: Replace existing content.
it: Sostituisci il contenuto esistente.

en: Replace the existing content with loaded layout
it: Sostituisce il contenuto esistente con il layout caricato

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply Button
it: Pulsante risposta

en: Required Field
it: Campo obbligatorio

en: Reset Roles
it: Reset Ruoli

en: Resize Modal
it: Ridimensiona modale

en: Responsive Zoom In
it: Ingrandimento Responsivo

en: Responsive Zoom Out
it: Rimpicciolimento Responsivo

en: Restore
it: Ripristina

en: Restrict padding to 10px increments
it: Limita il padding a incrementi di 10px

en: Ridge
it: Angolo

en: Right
it: Destro

en: Right Text
it: Testo A Destra

en: Right To Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rounded Rectangle
it: Rettangolo Arrotondato

en: Row
it: Riga

en: Row Settings
it: Impostazioni riga

en: Rows
it: Righe

en: Sale Badge
it: Marchio Saldi

en: Sale Badge Color
it: Colore Etichetta Saldi

en: Sale Products
it: Prodotti in Offerta

en: Sales
it: Vendite

en: Sales Page
it: Pagine delle Vendite

en: Save
it: Salva

en: Save & Add To Library
it: Salva e Aggiungi Alla Libreria

en: Save & Exit
it: Salva ed esci

en: Save And Add To Library
it: Salva E Aggiungi Alla Libreria

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Save Divi Roles
it: Salvare Divi Ruoli

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Module To Library
it: Salva modulo nella libreria

en: Save Page
it: Salva Pagina

en: Save Page As Draft
it: Salva Pagina come Bozza

en: Save Row To Library
it: Salva riga nella libreria

en: Save Section To Library
it: Salva sezione nella libreria

en: Save To Library
it: Salva Nella Libreria

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Save as Global
it: Salva come Globale

en: Save as Global Item
it: Salva come oggetto globale

en: Save as Global:
it: Salva come Globale:

en: Save to Library
it: Salva nella Libreria

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the Divi Library)
it: Salva il vincitore come oggetto globale (il campione selezionato verrà sincronizzato e la Divi Library verrà aggiornata con il tuo nuovo oggetto globale)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
it: Salva il vincitore come oggetto non-globale (il campione selezionato non sarà più un oggetto globale e le tue modifiche non cambieranno l'oggetto globale)

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
it: Salva la tua pagina corrente nella Libreria Divi per utilizzarla in seguito.

en: Saved Module
it: Salvato Modulo

en: Saved Row
it: Salvato Riga

en: Saved Section
it: Salvato Sezione

en: Scroll Down Button
it: Pulsante scorri giù

en: Scroll Down Icon
it: Dimensione dell'Icona Scorri Giù

en: Scroll Down Icon Color
it: Colore Icona di Scroll in Basso

en: Scroll Down Icon Size
it: Dimensione Icona di Scroll in Basso

en: Search
it: Ricerca

en: Search Categories
it: Categorie Di Ricerca

en: Search Field
it: Campo Ricerca

en: Search Layouts
it: Cerca layout

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Search Projects
it: Progetti Di Ricerca

en: Search Tags
it: Ricerca Tag

en: Search for:
it: Cerca:

en: Sec
it: Sec.

en: Section
it: Sezione

en: Section Background Color
it: Colore di sfondo della sezione

en: Section Settings
it: Impostazioni sezione

en: Sections
it: Sezioni

en: See History
it: Vedere La Storia

en: Select
it: Seleziona

en: Select A Different Goal
it: Seleziona un obiettivo differente

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Select File To Import
it: Seleziona file da importare

en: Select Split Testing Goal
it: Seleziona l'obiettivo dello split testing

en: Select Split Testing Subject
it: Seleziona il campione per lo Split Testing

en: Select Split Testing Winner
it: Seleziona il vincitore dello Split Testing

en: Select Your Goal
it: Seleziona il tuo obiettivo

en: Select a Network
it: Seleziona un Network

en: Select a list
it: Seleziona un elenco

en: Select a menu
it: Seleziona un menu

en: Select a menu that should be used in the module
it: Seleziona un menu da usare nel modulo

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
it: Seleziona un'area widget che desideri mostrare. Puoi creare nuove aree widget nella scheda Aspetto > Widget

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
it: Seleziona la/e categoria/e per il nuovo template o inserisci un nuovo nome (opzionale)

en: Select how you would like to display the featured image in slides
it: Scegli come preferisci mostrare le immagini nella slider

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
it: Seleziona le categorie che vuoi includere nel feed

en: Separate Modal
it: Separa modale

en: Service Provider
it: Provider del Servizio

en: Set As Audio for the module
it: Imposta com Audio per il Modulo

en: Set As Background
it: Imposta come Sfondo

en: Set As Background Video
it: Imposta un Video di Sfondo

en: Set As Image
it: Imposta come Immagine

en: Set As Slide Image
it: Imposta come Immagine della Slide

en: Set As Video
it: Imposta come Video

en: Set Winner Status
it: Imposta lo stato del vincitore

en: Set image
it: Conferma immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Tabs
it: Schede Di Impostazioni

en: Settings Types
it: Tipi Di Impostazioni

en: Shop
it: Negozio

en: Shop Basic
it: Negozio Base

en: Shop Extended
it: Negozio Esteso

en: Shortcode Conversions
it: Conversioni codici brevi

en: Shortcode Tracking
it: Tracciatura codice breve

en: Shortcode for Tracking:
it: Codice breve per la tracciatura:

en: Shortcuts
it: Collegamenti

en: Show
it: Mostra

en: Show Arrows
it: Mostra Frecce

en: Show Author
it: Mostra Autore

en: Show Bullet
it: Visualizza Punto

en: Show Categories
it: Mostra Categorie

en: Show Circle Border
it: Mostra Bordo del Cerchio

en: Show Comment Count
it: Mostra Il Numero Di Commenti

en: Show Comments Count
it: Visualizza Numero di Commenti

en: Show Content
it: Mostra Contenuto

en: Show Controls
it: Mostra controlli

en: Show Date
it: Mostra Data

en: Show Divider
it: Mostra Separatore

en: Show Excerpt
it: Mostra riassunto

en: Show Featured Image
it: Mostra Immagine in evidenza

en: Show Image / Video On Mobile
it: Visualizza Immagine / Video su Mobile

en: Show Image On Mobile
it: Mostra immagine sul cellulare

en: Show Inner Shadow
it: Mostra l'Ombra Interna

en: Show Meta
it: Mostra Metadata

en: Show Pagination
it: Mostra Paginazione

en: Show Post Categories
it: Visualizza Categorie Post

en: Show Post Meta
it: Mostra meta del post

en: Show Read More Button
it: Mostra il pulsante “Read More”

en: Show Scroll Down Button
it: Visualizza Bottone di Scroll in Basso

en: Show Slider Controls
it: Mostra Controlli Slider

en: Show Title
it: Mostra Titolo

en: Show Title and Caption
it: Mostra Titolo e Descrizione

en: Show author avatar
it: Mostra l’avatar dell’autore

en: Show comments count
it: Mostra il contatore dei commenti

en: Show reply button
it: Mostra il pulsante per rispondere

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
it: Se decidi di mostrare l’intero testo, i post nella slider non verranno troncati. Se decidi di mostrare solo l’estratto, solo il contenuto dell’estratto sarà visibile.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
it: Mostrare l'intero contenuto non troncherà i tuoi articoli sulla pagina index. Se scegli riassunto sarà mostrato solo un estratto del testo

en: Sidebar
it: Barra Laterale

en: Sizing
it: Dimensionamento

en: Skype Button Action
it: Skype Pulsante Di Azione

en: Slide
it: Diapositiva

en: Slide Active Controller
it: Controlli Attivi Diapositiva

en: Slide Arrows
it: Scorri frecce

en: Slide Button
it: Bottone Diapositiva

en: Slide Controllers
it: Controlli Diapositiva

en: Slide Description
it: Descrizione Diapositiva

en: Slide Description Container
it: Scorri container descrizione

en: Slide Image
it: Immagine della Slide

en: Slide Image Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale dell'Immagine della Slide

en: Slide Settings
it: Impostazioni Slide

en: Slide Title
it: Titolo Diapositiva

en: Slide Video
it: Video della Slide

en: Slider
it: Spider

en: Slider Arrows
it: Frecce slider

en: Slider Arrows Color
it: Colore Frecce Slider

en: Slider Controls
it: Controlli Slider

en: Slider Controls Color
it: Colore dei Controlli dello Slider

en: Snap Modal Left / Right
it: Aggancia il Pannello Modale a Sinistra/Destra

en: Snap to Left
it: Snap a sinistra

en: Social Follow
it: Segui sui Social Network

en: Social Icon
it: Icon dei Social

en: Social Media Follow
it: Segui Social Media

en: Social Network Settings
it: Impostazioni Social Network

en: Solid
it: Pieno

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
it: Non sei autorizzato a modificare questo elemento.

en: Sort By Date
it: Ordina Per Data

en: Sort By Popularity
it: Ordina Per Popolarità

en: Sort By Price: High To Low
it: Ordina Per Prezzo: dall'alto al basso

en: Sort By Price: Low To High
it: Ordina Per Prezzo: dal basso all'alto

en: Sort By Rating
it: Ordina Per Votazioni

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Specialty
it: Specialità

en: Specialty Section
it: Sezione Speciale

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
it: Specificare il valore dell'attributo <em>rel</em> del link. L'attributo <em>rel</em> specifica la relazione tra il documento corrente e il documento collegato. <br><strong>Suggerimento:</strong> I motori di ricerca possono utilizzare questo attributo per ricavare ulteriori informazioni su un link.

en: Split Testing
it: Spalti Testing

en: Split Testing Statistics
it: Statistiche Split Testing

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
it: Lo Split Testing richiede almeno due variazioni di campione. Queste variazioni non possono essere rimosse finchè non ne sono state aggiunte altre

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
it: Lo Split Testing richiede almeno due variazioni di campione. Queste variazioni non possono essere rimosse finchè non ne sono state aggiunte altre.

en: Standard Section
it: Sezione Standard

en: State
it: Stato

en: Statistics are being collected
it: Vengono raccolte statistiche

en: Statistics are still being collected for this time frame
it: Vengono ancora raccolte statistiche per questo periodo di tempo

en: Stats refresh interval
it: Intervallo di aggiornamento statistiche

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
it: Verranno mostrate le statistiche dopo aver raccolto una quantità di dati sufficiente

en: Stays
it: Pause

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
it: Passo 2: Incollare il codice di autorizzazione e fare clic su "crea una connessione":

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
it: Fermi immagine non possono essere generati da questo servizio video e/o formato video.

en: Styles
it: Stili

en: Sub-Menus Open
it: I Sottomenu si aprono

en: Subhead
it: Titolo secondario

en: Subhead Font Color
it: Colore Carattere Sottotitolo

en: Subheader
it: Sottotitolo

en: Subheading Text
it: Testo del Sottotitolo

en: Subject
it: Campione

en: Submit
it: Invia

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Submit Comment
it: Invia Commento

en: Submit a Comment
it: Invia un commento

en: Subscribe
it: Registrati

en: Subscribed - look for the confirmation email!
it: Inviato - controlla l'email di conferma!

en: Subscription Error:
it: Errore Iscrizione:

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Success Message
it: Messaggio di invio con successo

en: Summary &amp; Data
it: Riassunto & Dati

en: Switch Tabs
it: Scambia Schede

en: Tab
it: Scheda

en: Tab Settings
it: Impostazioni Scheda

en: Table Header Background Color
it: Colore Sfondo Header Tabella

en: Tablet View
it: Visuale da tablet

en: Tabs
it: Scheda

en: Tabs Content
it: Contenuto schede

en: Tabs Controls
it: Controlli Tab

en: Tags
it: Tag

en: Template Name
it: Nome Template

en: Template Type
it: Tipo di template

en: Testimonial Author
it: Autore Testimonial

en: Testimonial Description
it: Descrizione Testimonial

en: Testimonial Meta
it: Metadata Testimonial

en: Testimonial Portrait
it: Ritratto Testimonial

en: Text
it: Testo

en: Text & Logo Orientation
it: Orientazione di Testo e Logo

en: Text Alignment
it: Allineamento Testo

en: Text Background Color
it: Colore di Sfondo del Test

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Max Width
it: Testo Max Larghezza

en: Text Orientation
it: Orientamento Testo

en: Text Overlay Border Radius
it: Radius bordo nella sovrimpressione del testo

en: Text Overlay Color
it: Colore sovrimpressione testo

en: Text Settings
it: Impostazioni Testo

en: Text Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale Carattere

en: Textarea
it: Area testo

en: Thanks for contacting us
it: Grazie per averci contattato

en: The Divi Builder
it: Il Builder Divi

en: The Divi Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
it: Divi Builder è stato aggiornato, tuttavia il tuo browser sta caricando una vecchia versione del builder dalla cache. Il caricamento di versioni vecchie può causare malfunzionamenti del builder.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the Divi Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
it: Il modulo Mappe sfrutta l'API di Google Maps e richiede una chiave API Google per funzionare. Prima di utilizzare questo modulo, assicurati di aver aggiunto la tua chiave API all'interno del pannello “Opzioni tema” di Divi. Fai click <a href="%1$s" target="_blank">here</a> per ulteriori informazioni su come creare la tua chiave API Google.

en: The Skype account name.
it: Il tuo nome Skype.

en: The URL for this social network link.
it: L'URL per questo link al social network

en: The following account will be removed:
it: Il seguente account sarà eliminato:

en: The section should have at least one row.
it: La sezione deve avere almeno una riga.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
it: Il titolo del tuo blurb apparirà in grassetto sotto l'immagine blurb scelta

en: The title will be used within the tab button for this tab.
it: Il titolo sarà  usato per il pulsante di questa scheda

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
it: Il titolo del toggle apparirà sopra il contenuto e quando il toggle è chiuso

en: Theme Customizer
it: Modificatore di Tema

en: Theme Options
it: Opzioni Del Tema

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
it: Questo controlla la direzione dell'animazione.

en: This controls the how your text is aligned within the module.
it: Questo controlla l'allineamento del testo all'interno del modulo

en: This controls the orientation of the image within the module.
it: Questa opzione controlla l'orientamento dell'immagine all'interno del modulo.

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
it: Qui puoi scegliere il testo alternativo dell'immagine. Vale a dire una breve descrizione della tua immagine.

en: This defines the HTML Title text.
it: Qui puoi scegliere il testo per il Titolo HTML

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
it: Questo elemento non può essere usato come tuo obiettivo di split testing. Per favore, seleziona un modulo o sezione diversi.

en: This is not a valid excuse to not escape the passed value.
it: Non è una scusa valida per non fare l'escaping del valore passato.

en: This is not a valid excuse to not sanitize the passed value.
it: Questa non è una scusa valida per non sterilizzare il valore passato.

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
it: Questa è la data in cui il conto alla rovescia è il conto alla rovescia. Il conto alla rovescia è basata sulle impostazioni del fuso orario nel tuo <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Impostazioni Generali">WordPress Impostazioni Generali</a>

en: This is the title displayed for the countdown timer.
it: Questo è il titolo del timer per conto alla rovescia

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
it: Questa opzione coprirà l'interfaccia del player nel video principale. Questa immagine può essere caricata in ogni impostazione video o autogenerata da Divi

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa riga non può essere duplicata perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere duplicati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa riga non può essere rimossa perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere cancellati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa sezione non può essere duplicata perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere duplicati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa sezione non può essere rimossa perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere cancellati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
it: Questa impostazione ti permette di attivare e disattivare le frecce di navigazione

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
it: Questa opzione determina l'allineamento verticale del contenuto. Il contenuto puÃ² essere centrato verticalmente o allineato in basso.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
it: Questa impostazione determina l'allineamneto verticale dell'immagine della slide. La tua immagine può essere centrata verticalmente, o allineata in fondo alla tua slide

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione permette di scegliere di usare miniature per i controlli di traccia sotto lo slider, o la navigazione a puntini sotto lo slider

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
it: Questa impostazione cambia il colore delle frecce dello slider chiaro o scuro

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
it: Questa impostazione rende il colore dei controlli dello slider chiaro o scuro. I controlli dello slider sono le frecce della visualizzazione miniature o i cerchi della navigazione a puntini

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione attiva e disattiva i pulsanti a cerchio al di sotto dello slider

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare l’immagine nella slider.

en: This setting will turn on and off the meta section.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare la sezione meta.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
it: Questa impostazione attiva e disattiva le frecce di navigazione

en: This setting will turn on and off the read more button.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare il pulsante “Read More”.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
it: Queste impostazioni attivano e disattivano la linea separatrice 1px, ma non cambiano l'altezza del separatore

en: This will adjust the alignment of the module text.
it: Questo regola l'allineamento del testo del modulo

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
it: Questo regola il colore della linea separatrice 1px

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
it: Questo regola il colore dello spazio vuoto della barra (al momendo grigio)

en: This will change the fill color for the bar.
it: Questo cambierà il colore di riempimento della barra

en: This will change the icon color.
it: Questo cambierà il colore dell'icona

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà  l'etichetta del modulo nel creatore per una facile identificazione

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
it: Questo cambierà l'etichetta di riga nel generatore per una facile identificazione quando è crollato.

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
it: Questo cambierà l'etichetta della sezione nel builder, per un'agevole identificazione quando verrà chiuso.

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà l'etichetta della diapositiva nel generatore per una facile identificazione.

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà l'etichetta del video nel builder per una facile identificazione

en: This will control how your blurb text is aligned.
it: Questo controlla l'allineamento del testo del tuo blurb

en: This will disable the module on selected devices
it: Disabilita il modulo sui dispositivi selezionati.

en: This will turn thumbnails on and off.
it: Questo attiva e disattiva le miniature

en: Thumbnail Item
it: Oggetto Anteprima

en: Thumbnail Orientation
it: Orientamento anteprime

en: Thumbnail Overlay Color
it: Colore Overlay Anteprima

en: Timer Section
it: Sezione Timer

en: Title
it: Titolo

en: Title Font Color
it: Colore Carattere Titolo

en: Title displayed above the portfolio.
it: Titolo mostrato sopra il portfolio

en: Title/Meta Background Image
it: Immagine di Sfondo del Titolo

en: Title: a-z
it: Titolo: a-z

en: Title: z-a
it: Titolo: z-a

en: Toggle Content
it: Contenuto Sezione a comparsa

en: Toggle Divi Builder
it: Alterna Divi Builder

en: Toggle Icon
it: Icona Sezione a comparsa

en: Toggle Settings Bar
it: Attiva/Disattiva Barra Impostazioni

en: Toggle Title
it: Titolo Sezione a comparsa

en: Toggle between the various blog layout types.
it: Cambia i diversi tipi di layout del blog

en: Top
it: In Cima

en: Top Center
it: In Alto Al Centro

en: Top Left
it: In Alto A Sinistra

en: Top Padding
it: Padding in alto

en: Top Rated Products
it: Prodotti Più Votati

en: Top Right
it: In Alto A Destra

en: Top To Bottom
it: Da Sopra a Sotto

en: Total
it: Totale

en: Trackbacks/Pingbacks
it: Trackback/Pingback

en: Transparent Background Color
it: Colore di Sfondo Trasparente

en: True Parallax
it: Parallasse reale

en: Try Again
it: Riprova

en: Turn comment count on and off.
it: Girare il numero di commenti on e off.

en: Turn on or off the author link.
it: Attiva/Disattiva il link all'autore

en: Turn pagination on and off.
it: Attiva/Disattiva la Paginazione

en: Turn project titles on or off.
it: Attiva/Disattiva i titolo del progetto

en: Turn the captcha on or off using this option.
it: Attiva o disattiva i Captcha usando questa opzione

en: Turn the category links on or off.
it: Attiva/Disattiva i link alle categorie

en: Turn the date display on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Turn the date on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Turned Off
it: Spento

en: Turned On
it: Acceso

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
it: Attivando questa permetterà scorrevoli automatiche per continuare al passaggio del mouse.

en: Turning this on will exclude Pages from search results
it: Attivando quest’opzione, escluderai le pagine dai risultati di ricerca.

en: Turning this on will exclude Posts from search results
it: Attivando quest’opzione, escluderai i post dai risultati di ricerca.

en: Turning this on will hide the Search button
it: Attivando quest’opzione, nasconderai il pulsante di ricerca.

en: Twitter Profile Url
it: URL profilo Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Type the Redirect URL
it: Inserisci l’URL verso cui reindirizzare

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
it: Inserisci il messaggio che vuoi mostrare dopo l’invio. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
it: Inserisci il testo che vuoi utilizzare come placeholder per il campo di ricerca.

en: URLs Open
it: Apri gli URL

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
it: Impossibile eseguire il copia/incolla del processo a causa di inavailability di localStorage funzionalità nel browser. Si prega di utilizzare l'ultima moderni browser (Chrome, Firefox o Safari) per eseguire il copia/incolla

en: Unauthorized Action
it: Azione non autorizzata

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
it: L'accesso non autorizzato. Anteprima non può essere letta al di fuori di %1$s.

en: Undent List
it: Riduci Rientro Elenco

en: Underline Text
it: Testo Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Unit
it: UnitÃ  di misura

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Unlock Module
it: Sbloccare Modulo

en: Unlock Row
it: Sbloccare Riga

en: Unlock Section
it: Sblocca Sezione

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Divi Builder at this time.
it: Le modifiche non salvate andranno perse se esci dal builder Divi in questo momento.

en: Update Category
it: Update Categoria

en: Update Gallery
it: Carica Galleria

en: Update Tag
it: Aggiornamento Tag

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade WordPress
it: Aggiorna WordPress

en: Upload
it: Carica

en: Upload a video
it: Carica un video

en: Upload an audio file
it: Carica un file audio

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
it: Carica un'immagine da mostrare in cima al tuo blurb

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
it: Carica qui la versione WEBM del tuo video. Tutti i video caricati devono essere sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browser.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare sopra il tuo video. Puoi anche generare un fermo-immagine del tuo video

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
it: Carica un’immagine o inserisci l’URL dell’immagine che vorresti usare come sfondo per la slider.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
it: Carica il video desiderato in formato .MP4, o inserisci l'URL del video che desideri mostrare

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
it: Nel terminare il tuo split test, ti verrà chiesto di selezionare quali variazioni campione vorresti mantenere. I restanti campioni verranno rimossi.

en: Upwards
it: Verso l'alto

en: Url
it: URL

en: Url Opens
it: L'URL si apre

en: Use Background Color
it: Utilizza colore di sfondo

en: Use Background Overlay
it: Usa sovrimpressione sfondo

en: Use Border
it: Applica Bordo

en: Use Custom Gutter Width
it: Personalizzate Grondaia Larghezza

en: Use Custom Styles for %1$s
it: Utilizzare gli Stili Personalizzati per %1$s

en: Use Custom Width
it: Usa Larghezza Personalizzata

en: Use Default Editor
it: Utilizza l'editor predefinito

en: Use Dot Navigation
it: Usa Navigazione a Puntini

en: Use Dropshadow
it: Usa Ombra Proiettata

en: Use Focus Border Color
it: Usa Colore del Bordo al Focus

en: Use Grayscale Filter
it: Usa Filtro Grigio

en: Use Icon
it: Usa Icona

en: Use Icon Font Size
it: Usa Dimensione Icona Personalizzata

en: Use Parallax Effect
it: Usa l'Effetto Parallasse

en: Use Parallax effect
it: Usa effetto Parallasse

en: Use Percentages
it: Abilita Percentuali

en: Use Post Excerpt if Defined
it: Utilizza estratto del post, quando definito.

en: Use Text Background Color
it: Usa Colore di Sfondo del Testo

en: Use Text Overlay
it: Usa sovrimpressione testo

en: Use The Divi Builder
it: Usa il Builder Divi

en: Use Thumbnail Track
it: Usa Miniature per controllo

en: Use Visual Builder
it: Utilizza builder visivo

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
it: Usa il selezionatore di colore per scegliere un colore di sfondo per questo modulo

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore da sovrimporre allo sfondo.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore per la sovrimpressione del testo.

en: Use the fields below to add a new account.
it: Utilizza i campi qui sotto per aggiungere un nuovo account.

en: Username
it: Nome utente

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
it: Utilizzando i Divi Ruolo di Editor, è possibile limitare i tipi di azioni che possono essere intraprese da utenti di WordPress, di ruoli diversi. Questo è un ottimo modo per limitare la funzionalità disponibili per i tuoi clienti o autori ospiti per garantire che solo le opzioni necessarie a loro disposizione.

en: Vertically Centered
it: Centrato Verticalmente

en: Video Icon
it: Icona Video

en: Video MP4/URL
it: URL del Video .MP4

en: Video Settings
it: Impostazioni Video

en: Video Slider
it: Impostazioni Modulo Slider Video

en: Video Webm
it: Video WEBM

en: View Layout
it: Visualizza layout

en: View Project
it: Vedi Progetto

en: View Split Testing Stats
it: Visualizzazione statistiche Split Testing

en: View Stats
it: Visualizzazione statistiche

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visual
it: Visuale

en: Website Field
it: Campo del sito internet

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore di sfondo viene aggiunto dietro al testo della slider per renderne più facile la lettura sulle immagini di sfondo.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore personalizzato viene sovrimpresso all’immagine di sfondo, dietro al contenuto della slider.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
it: Se mostrare o meno il titolo e la didascalia per le immagini (se disponibili).

en: Widget Area
it: Area Widget

en: Widget Name
it: Nome Widget

en: Wireframe View
it: Visualizzazione Wireframe

en: Yes
it: Sì

en: You Have Unsaved Changes
it: Sono presenti delle modifiche non salvate

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
it: Stai usando una versione di WordPress obsoleta. Per favore, aggiornala.

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
it: Stai usando una versione obsoleta del tema. La versione più recente è %1$s

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
it: Stai usando l'estensione %1$s. Raccomandiamo di ripulire la cache dell'estensione dopo aver aggiornato il tuo tema.

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
it: Stai usando estensioni di terze parti. Prova a disabilitare un'estensione alla volta per verificare se sta provocando conflitti.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
it: Non puoi aggiungere moduli globali in sezioni o righe globali

en: You cannot add global rows into global sections
it: Non puoi aggiungere righe globali in sezioni globali

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
it: Non puoi ripulire il tuo layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test prima di ripulire il tuo layout.

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Impossibile importare o esportare un layout mentre uno split test è in esecuzione. Termina lo split test e riprova.

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi caricare un nuovo layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare il layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questo modulo mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questa riga mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questa sezione mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
it: Al momento non ci sono progetti assegnati a te in questa categoria.

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
it: Non hai il permesso di modificare il modulo, la riga o la sezione in questo split test.

en: You do not have permission to perform this task.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per eseguire questa operazione.

en: You do not have permission to unlock this module.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questo modulo.

en: You do not have permission to unlock this row.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questa riga.

en: You do not have permission to unlock this section.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questa sezione.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
it: Non hai le autorizzazioni necessarie per esportare il contenuto di questo sito.

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere alle impostazioni

en: You entered the wrong number in captcha.
it: Hai inserito un numero errato nei captcha.

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
it: Hai il WP_DEBUG abilitato. Per favore, disabilita questa impostazione in wp-config.php

en: You have activated the Divi Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
it: Hai attivato il sistema di Split Testing di Divi Leads. Usando lo Split Testing, puoi creare diverse variazioni elementari nella tua pagina, per scoprire quale di esse ha più positivamente influenzato il tasso di conversione del tuo obiettivo desiderato. Dopo aver chiuso questa finestra, per favore fai click sulla sezione, riga o modulo che vorresti sottoporre a split test.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
it: Non hai ancora salvato nessun oggetto nella tua libreria Divi. Una volta che un oggetto sarÃ  salvato nella tua libreria, apparirÃ  qui per comoditÃ .

en: You need to select a split testing goal first.
it: Devi prima selezionare un obiettivo di split testing.

en: You need to select a split testing subject first.
it: Devi prima selezionare un campione di split testing.

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
it: Stavi utilizzando un oggetto globale come vincitore dello split testing. Di conseguenza, devi scegliere tra:

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
it: Stai per aggiornare un modulo globale. I cambiamenti verranno applicati in tutte le pagine in cui utilizzi questo modulo. Premi OK se vuoi davvero aggiornare questo modulo

en: Your Save Has Failed
it: Il tuo salvataggio non è riuscito

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in moderazione.

en: Your memory limit can't be changed automatically
it: Il tuo limite di memoria non può essere cambiato automaticamente

en: Your memory limit has been increased
it: Il tuo limite di memoria è stato aumentato

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
it: La tua pagina contiene delle modifiche non salvate. Se chiudi il costruttore senza salvare, queste modifiche verranno perse. Se vuoi uscire dal costruttore e salvare tutte le modifiche, seleziona <strong> Salva & Esci</strong>. Se desideri abbandonare tutte le modifiche recenti, scegli <strong>Abbandona & Esci</strong>.

en: Zoom Icon Color
it: Colore Icona di Zoom

en: Zoom Out
it: Ingrandisci

en: by
it: da

en: by %s
it: da %s

en: comments
it: commenti

en: default
it: predefinito

[ctx: et_builder]
en: Submit Comment
it: Invia commento

en: loading...
it: caricamento...

en: not Global
it: non Globale

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
it[0]: 1 commento
it[1]: %s commenti

en: on %1$s at %2$s
it: il %1$s alle %2$s

en: on Desktop
it: da desktop

en: on Phone
it: dal cellulare

en: on Tablet
it: da tablet

en: px
it: pixel

en: read more
it: leggi tutto

en: read more...
it: leggi tutto...

en: regenerate your thumbnails
it: rigenerare le anteprime

en: yes
it: sì

en: you don't have sufficient permissions to access this page
it: non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina
